20 samorządów w Projekcie Profilaktyki Raka Jelita Grubego

W piątek 12 lutego 2021 r. do Koalicji Samorządów na Rzecz Profilaktyki Raka Jelita Grubego przystąpiła Gmina Rudna. To kolejne miejsce n mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale i sprawdzić czy nie mają niepokojących zmian w obrębie jelita grubego. Na terenie Gminy Rudna testy na krew utajoną w kale mieszkańcy mogą odebrać w Przychodni Cuprum-Med w Rudnej.

Tym samym w Projekcie Profilaktyki Raka Jelita Grubego i Koalicji Samorządów uczestniczy już 20 samorządów lokalnych. Są to zatem:

 1. Gmina Polkowice
 2. Gmina Udanin
 3. Gmina Oława
 4. Gmina Męcinka
 5. Gmina Ruja
 6. Gmina Legnickie Pole
 7. Gmina Strzelin
 8. Gmina Bolków
 9. Gmina Mysłakowice
 10. Gmina Kamienna Góra
 11. Gmina Czernica
 12. Gmina Trzebnica
 13. Powiat Legnicki
 14. Gmina Bogatynia
 15. Gmin Węgliniec
 16. Powiat Lubański
 17. Gmina Domaniów
 18. Powiat Oleśnicki
 19. Powiat Wołowski
 20. Gmina Ruda

Koalicja Samorządów na Rzecz Profilaktyki Raka Jelita Grubego, to projekt, który powstał z mojej inicjatywy oraz Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Projekt nakierowany jest na wykrywanie zmian w obrębie jelita grubego we wczesnym stadium. Z badań i statystyk wiemy, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Dzięki naszym działaniom do Koalicji przystąpiło już 20 samorządów lokalnych. Punktów na mapie Dolnego Śląska, gdzie mieszkańcy mogą odebrać darmowy test na krew utajoną w kale, ciągle przybywa. Na tę chwilę w projekt zaangażowanych jest 20 samorządów lokalnych, 4 podmioty marszałkowskie we Wrocławiu oraz wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Legnicy, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze. Łącznie przekazaliśmy już 5 600 testów.”mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego