Apel wicemarszałka województwa dolnośląskiego – Marcina Krzyżanowskiego do ozdrowieńców o oddawanie osocza.

„Pomóżmy chorym na Covid-19, oddajmy osocze” – zachęca wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. „W trudnym czasie pandemii szczególnego znaczenia nabierają takie słowa jak: pomoc, współpraca, solidaryzm. Każdy z nas ma swoją rolę do odegrania w walce z epidemią. Jedną z takich możliwości jest oddanie osocza. Ja już to zrobiłem. Gorąco zachęcam wszystkich ozdrowieńców do tego, żeby oddali małą cząstkę siebie innym chorym – potrzebującym. To dzisiaj niezwykle ważne.” – podkreśla wicemarszałek.

Wicemarszałek wystąpił z apelem do wszystkich ozdrowieńców, czyli osób, które chorobę Covid-19 mają już za sobą. Sam – będąc ozdrowieńcem, w Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu oddał osocze. Jednocześnie zachęcał wszystkich do zaangażowania się w tę niezwykle ważną akcję.

Zawarte w osoczu przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 po przetoczeniu, eliminują go z organizmu osoby chorej. Jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu. Osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane aż u trzech pacjentów. W celu oddania osocza należy wcześniej skontaktować się z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania ustalane są indywidualnie z każdym dawcą.

Więcej informacji: https://www.rckik.wroclaw.pl/?wrapper=1#osocze#ozdrowieńcy#koronawirus#oddajosocze