Biel i czerwień, nasze barwy ojczyste (30.04.2020)

Pierwsze majowe dni, jak co roku  przyozdobią nasze ulice, place wieloma biało – czerwonymi flagami. Polacy udekorują swoje okna i domy. Aby zrobić to dobrze warto przypomnieć sobie podstawowe zasady eksponowania flagi.

Symbole narodowe należy otaczać czcią i szacunkiem. Można powiedzieć, że jest to podstawowa zasada. Flagi zwykle pojawiają się na budynkach z okazji uroczystości państwowych. Mniej osób wie, że możemy też użyć symboli narodowych dla uczczenia ważnych wydarzeń w życiu prywatnym, bo dawne zakazy z czasów PRL zostały zniesione.

Wywieszana flaga powinna być czysta i wyprasowana. Nie wolno dopuścić, by materiał był brudny, podarty, postrzępiony, spłowiały lub pomazany. Podnosząc flagę należy pamiętać, by umieścić ją na szczycie masztu. Nie powinna dotykać podłoża, ani być zamoczona w wodzie. Rzeczą oczywistą jest, że zawsze trzeba sprawdzić, czy kolejność barw jest właściwa, czyli biały na górze, czerwony na dole.

Starannie umocowana flaga nie powinna ulec zerwaniu. Jeżeli owinie się wokół masztu, trzeba ją rozplątać. Za niegodne symbolu narodowego uznaje się także umieszczanie na fladze czy godle jakichkolwiek napisów, rysunków, czy obrazków. Co więcej na drzewcu nie wolno umieszczać dekoracji, ani znaków reklamowych.

Jeżeli flaga uległa uszkodzeniu lub odbarwieniu, powinna zostać zniszczona w sposób godny. Za destrukcję z zachowaniem szacunku uznaje się rozdzielenie barw i spalenie. Obywatele Polski nie powinni dopuścić do sytuacji, by flaga, nawet prosta, papierowa, była porzucona na ulicy, czy wyrzucona na śmietnik. (źródło niepodlegla.gov.pl)

Już za chwilę Dzień Flagi (2 maja). Zadbajmy o to, by nasze flagi były odpowiednio  przygotowane. Niech godnie uświetniają obchody i licznie powiewają w naszym otoczeniu.