Dolny Śląsk jako pierwszy region w Polsce przystąpił do projektu „Inkubatora Programów Polityki Zdrowotnej” opracowanego wspólnie z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która jest instytucją opiniodawczo-doradczą nadzorowaną przez Ministra Zdrowia.
14 stycznia 2022 r. odbyło się oficjalne podpisanie Umowy Konsorcjum pomiędzy Samorządem Województwa Dolnośląskiego, Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Na podstawie umowy strony będą wspólnie realizować projekt pt. „Samorządowe Centrum Doskonalenia Kompetencji w Zakresie Programów Polityki Zdrowotnej”, zwany „Inkubatorem Programów Polityki Zdrowotnej”. Dolny Śląsk jest pierwszym miejscem na mapie Polski, gdzie będzie realizowana ta inicjatywa.
Celem Inkubatora PPZ jest stworzenie optymalnych z punktu widzenia społeczno-epidemiologicznego Programów Polityki Zdrowotnej, które będą realizowane przez samorząd przy ścisłej współpracy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz innych podmiotów takich jak szpitale i uczelnie wyższe. Zadaniem Inkubatora będzie prowadzenie pilotaży PPZ, które pozwolą na doskonalenie innowacyjnych metod i interwencji z obszaru profilaktyki, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
Agencja ocenia projekty programów polityki zdrowotnej przygotowywane przez Samorządy i aktywnie prowadzi szkolenia dla Samorządów w zakresie tworzenia i oceny projektów programów polityki zdrowotnej. Inkubator PPZ pozwala na przeprowadzanie pilotaży PPZ. Inicjatywa ta stanowi dopełnienie w działalności Agencji w obszarze wsparcia dla Samorządów w przygotowywaniu i realizacji PPZ, ponieważ Inkubator PPZ stwarza możliwość przebadania technologii medycznych stosowanych w profilaktyce i promocji zdrowia oraz wypracowania złotych standardów profilaktyki i promocji zdrowia w wybranych obszarach zdrowotnych w warunkach polskich oraz przygotowania na tej podstawie Rekomendacji AOTMiT – mówi dr n. med. Roman Topór-Mądry – Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Liderem Konsorcjum jest samorząd województwa, który będzie odpowiadać za realizację projektów Inkubatora PPZ. Rada Konsorcjum będzie pełnić funkcje opiniodawczo-doradcze, a jej członkami będą eksperci z dziedziny ochrony zdrowia wybrani przez Konsorcjum.
Naszą intencją jest, aby w ramach działalności Inkubatora PPZ zrzeszyć grono ekspertów, młodych naukowców oraz lekarzy specjalizujących się w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej. Zależy nam na podjęciu ścisłej współpracy, która zaowocuje wieloma pomysłami i projektami profilaktycznymi, które przyczynią się przede wszystkim do poprawy kondycji zdrowotnej mieszkańców Dolnego Śląska – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Zakładane rezultaty, jakie ma przynieść Inkubator PPZ to przede wszystkim wzrost wykrywalności chorób, spadek zapadalności na choroby cywilizacyjne, wzrost świadomości społecznej w zakresie zdrowia oraz budowanie partnerstwa na rzecz działań w zakresie profilaktyki, promocji i edukacji zdrowotnej.
Ważną rolę w Inkubatorze PPZ będzie pełnić Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, które jest kluczowym realizatorem wielu programów profilaktycznych w województwie dolnośląskim takich jak: program wczesnego wykrywania raka jelita grubego, program wczesnego wykrywania raka piersi, program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. DCOPiH jako jednostka naukowa prowadzi również działalność badawczo-rozwojową. Dużym osiągnięciem jest to, że jako pierwszy szpital onkologiczny w Polsce DCOPiH uzyskało certyfikat europejski iPAAC (z ang. Innowacyjne Partnerstwo dla Działań w Zwalczaniu Nowotworów).
Na podkreślenie zasługuje możliwość wykorzystania w Inkubatorze PPZ rozszerzonego zakresu kompleksowych działań realizowanych w ramach DCOPiH, zarówno w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki jak i możliwości rozwoju koordynacji kompleksowej opieki medycznej – mówi dr hab. n. med. Adam Maciejczyk – Dyrektor DCOHiP
W ramach Inkubatora PPZ będą realizowane takie działania jak: ocena potrzeb zdrowotnych lokalnej społeczności oraz tworzenie modelowych rozwiązań w zakresie polityki zdrowotnej, które będą mogły być opublikowane w formie rekomendacji Prezesa AOTMiT. Umożliwi to ich wykorzystywanie przez inne samorządy w Polsce. Podejmowane będą również działania zmierzające do poprawy i doskonalenia programów polityki zdrowotnej.
Na podstawie przeprowadzonych analiz potrzeb zdrowotnych określono potencjalne obszary, których będą dotyczyć realizowane działania. Wśród nich znalazły się: profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób układu krążenia, profilaktyka przeciwnowotworowa, profilaktyka nadwagi i otyłości, program ograniczania palenia tytoniu, wczesne wykrywanie raka szyjki macicy, raka piersi oraz jelita grubego i wiele innych.
Za utworzeniem Inkubatora PPZ przemawiają również problemy dotyczące realizacji Programów Polityki Zdrowotnej na poziomie samorządowym, z którymi spotykają się przedstawiciele AOTMiT m.in kluczowe w procesie oceny efektywności realizowanych PPZ formułowanie celów i mierników efektywności PPZ, zbyt ogólne planowanie interwencji w programie, brak przeprowadzenia oceny potrzeb zdrowotnych czy nieuwzględnianie niektórych działań w procesie monitorowania PPZ.