Koalicja Samorządów na Rzecz Profilaktyki Raka Jelita Grubego wciąż poszerza swój zasięg

Do marszałkowskiego programu profilaktyki raka jelita grubego tworzonego we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii przyłączyły się kolejne samorządy. Na tę chwilę w programie biorą udział 23 samorządy lokalne.

Kolejnymi miejscami, które dzięki Programowi oferują swoim mieszkańcom bezpłatne testy na krew utajoną w kale są:

  • Gmina Piechowice, tutaj mieszkańcy odbiorą testy na krew utajoną w kale w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Kryształkowa 49A
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Cito-Med w Kowarach. Mieszkańcy Kowar są zaopiekowani pod kątem profilaktyki raka jelita grubego i testy mogą odebrać w NZOZ Cito-Med, ul. 1 Maja 2A, Kowary
  • Gmina Marcinowice. Mieszkańcy od 1 marca br. odbiorą testy na krew utajoną w kale w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Juliana Tuwima 22, Marcinowice

Program ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także, w momencie, gdy wynik testu da niepokojące objawy, do badania kolonoskopii.

Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 25-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, której nie widzimy gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie w przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań.  W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • osoby w wieku 25 – 49 lat ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Osoby chcące wziąć udział w Programie, po wypełnieniu ankiety, pobiorą bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce z której został pobrany, a po około 14 dniach należy spodziewać się wyniku badania.

Testy na krew utajoną w kale pozwalają szybko i bezboleśnie wykonać badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Nasz Program obok darmowych testów gwarantuje pacjentowi kompleksową opiekę onkologiczną. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii.” – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.