Kolejna Poradnia Opieki nad Pacjentem po COVID-19

Po Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu, gdzie przy marszałkowskich szpitalach funkcjonują już ośrodki opieki nad pacjentem po przebytym koronawirusie, przyszedł czas na Jelenią Górę.

W Jeleniej Górze poradnię utworzono w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej. Z poradni mogą skorzystać osoby zmagające się z powikłaniami po przejściu zakażenia koronawirusem. Powikłania, to nie tylko dolegliwości pulmonologiczne, to cały szereg schorzeń.

„Ważnym puntem w walce z koronawirusem jest stworzenie ozdrowieńcom takich warunków, by mogli być objęci opieką specjalistów z różnych dziedzin w jednym miejscu, by ta opieka była szybka i sprawna. Taką możliwość dają właśnie ośrodki tworzone przy marszałkowskich szpitalach. Tym razem jest to ośrodek dedykowany pacjentom z subregionu jeleniogórskiego, utworzony przy Wojewódzkim Centrum Kotliny Jeleniogórskiej. To już czwarty ośrodek tego typu. U wielu pacjentów, zwłaszcza tych, którzy przechodzą chorobę najciężej, koronawirus pozostawia poważne powikłania. Dlatego widzimy ogromną potrzebę tworzenia kolejnych poradni dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. Tutaj często potrzebna jest pomoc specjalistów w zakresie pulmonologii, kardiologii, neurologii czy psychiatrii. Naszym celem jest tworzenie miejsc, w których mieszkańcy znajdą kompleksowe wsparcie we wszystkich tych specjalnościach. Jelenia Góra to kolejne tego typu miejsce na mapie Dolnego Śląska.” – komentuje Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W ramach poradni pacjenci będą mogli skorzystać z:➡️ badania RTG klatki piersiowej w 3-6-12 miesiącu po przechorowaniu,➡️ badania saturacji w stanie spoczynku,➡️ testu wysiłkowego,➡️ spirometrii FVC, FEV1,➡️ badania depresji – test Beck’a,➡️ konsultacji rehabilitantów, dietetyka i psychologa. Dodatkowo WCSKJ w Jeleniej Górze będzie kierowało pacjentów do jednostki zamiejscowej „Wysoka Łąka” w Kowarach , w której prowadzone będą stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmonologicznej dla pacjentów po COVID-19.

Do poradni wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Numer telefonu do rejestracji: 75 753 74 89 lub 90. Poradnia działa w godzinach: poniedziałek – czwartek 13:00 – 15:00, piątek 8:00 – 10:00.