Kolejne samorządy w Programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego

Do programu profilaktyki raka jelita grubego, którego inicjatorem jest Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa dolnośląskiego, dołączyły kolejne samorządy: Powiat Lubański oraz Gmina Węgliniec.

„Testy na krew utajoną w kale pozwalają szybko i bezboleśnie wykonać badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Nasz Program obok darmowych testów gwarantuje pacjentowi kompleksową opiekę onkologiczną. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii.” – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Mieszkańcy będą mogli odebrać bezpłatne testy na krew utajoną w kale w NZOZ Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu – w przypadku powiatu lubańskiego oraz w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej – w przypadku gminy Węgliniec. Badanie wykonywane jest samodzielnie w domu. Próbkę należy zwrócić wraz z wypełnioną ankietą. Próbka następnie trafia do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie zostaje poddana analizie.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć rozwiniętą chorobę nowotworową. Zaledwie kilka dni temu zwróciłam się do Prezesa NZOZ Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu pana Krzysztofa Konopki z prośbą o przystąpienie lubańskiego szpitala do programu profilaktyki raka jelita grubego a już dzisiaj tj. 18 stycznia 2021 roku pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego a Powiatem Lubańskim została podpisana deklaracja współpracy, której celem będzie realizacja programu profilaktyki na rzecz mieszkańców powiatu lubańskiego.” – komentuje Teresa Zembik, Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego