Marcin Krzyżanowski o Dolnośląskim Programie Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych.

W tegorocznej edycji Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych przyznano stypendia 628 uczniom. Program jest skierowany do uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, uczących się w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe dla młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego.

 

Liczba stypendystów w poszczególnych powiatach:

Powiat bolesławiecki – 30 Powiat lubiński – 25 Powiat strzeliński – 26
Powiat dzierżoniowski – 23 Powiat lwówecki – 11 Powiat średzki – 7
Powiat głogowski – 34 Miasto Jelenia Góra – 33 Powiat świdnicki – 35
Powiat górowski – 9 Miasto Legnica – 32 Powiat trzebnicki – 16
Powiat jaworski – 12 Miasto Wałbrzych – 24 Powiat wałbrzyski – 2
Powiat kamiennogórski – 10 Miasto Wrocław – 111 Powiat wołowski – 10
Powiat karkonoski – 5 Powiat milicki – 10 Powiat wrocławski – 5
Powiat kłodzki – 35 Powiat oleśnicki – 26 Powiat ząbkowicki – 11
Powiat legnicki – 7 Powiat oławski – 17 Powiat zgorzelecki – 22
Powiat lubański – 15 Powiat polkowicki – 14 Powiat złotoryjski – 11

 

Stypendia w łącznej kwocie 4 500,00 zł ( 450,00 zł miesięcznie) są przyznawane na okres jednego roku szkolnego (10 miesięcy nauki). Uczniowie mogą przeznaczyć je m. in. na zakup sprzętu i pomocy edukacyjnych przydatnych w nauce oraz na podnoszenie swoich kwalifikacji przez udział w kursach i szkoleniach.

 

Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych jest realizowany przez samorząd województwa w latach 2020 – 2023. W trakcie tych trzech lat stypendia otrzyma 1800 uczniów. Wartość projektu to 9 900 000 zł pochodzących ze środków Unii Europejskiej, Budżetu Państwa i Budżetu Województwa.

 

Uzyskanie stypendium jest dla uczniów nie tylko nagrodą za dotychczasową pracę i wysokie wyniki w nauce, ale również motywacją do dalszego rozwoju. Jako samorząd województwa dostrzegamy dużą potrzebę wspierania szkolnictwa zawodowego. Chcemy pokazać dolnośląskiej młodzieży, że technika i szkoły branżowe mogą być atrakcyjną ścieżką kariery zawodowej – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

 

Celem pomocy stypendialnej jest zwiększenie atrakcyjności i popularyzacja kształcenia zawodowego oferowanego przez dolnośląskie szkoły zawodowe, rozwijanie wśród młodzieży kompetencji kluczowych na rynku pracy oraz mobilizacja do rozwoju swoich umiejętność.

Stypendium w jednej części wykorzystałam na tzw. wyprawkę szkolną oraz na rozwijanie mojej pasji literackiej. Drugą część przeznaczyłam na dalszy rozwój edukacyjny. Odbyłam kursy zawodowe w kierunku baristy, barmana, kelnera oraz carvingu. Szkolenia pozwoliły mi na uzyskanie wyższych predyspozycji zawodowych oraz ułatwiły start w dorosłe życie. Uważam, że warto ubiegać się o stypendium, ponieważ daje ono wiele możliwości do podnoszenia własnych kwalifikacji zawodowych. Dofinansowanie dało mi również możliwość, by pójść na wymarzone studia – mówi Patrycja Karaś uczennica klasy 4 technikum o profilu hotelarskim w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu.

 

W ramach projektu Politechnika Wrocławska zrealizuje „Warsztaty dla stypendystów”. Tematyka warsztatów obejmuje szeroki zakres wiedzy z obszaru nowoczesnych technik i technologii stosowanych w obszarze życia społecznego i zawodowego, która pozwoli na podniesienie kompetencji w dalszym kształceniu jak również w późniejszym życiu zawodowym i społecznym.