Opera daje oddech

Praca z oddechem, zajęcia ruchowe, ćwiczenia mięśni twarzy w celu poprawy dykcji, a wszystko przy akompaniamencie fortepianu w zjawiskowych wnętrzach Opery  – w taki sposób artyści chcą pomóc osobom po COVID-19, które do dziś borykają się z problemami oddechowymi. W Operze Wrocławskiej rozpoczyna się cykl bezpłatnych warsztatów artystyczno-terapeutycznych pn. „Opera daje oddech”.

Opera Wrocławska wychodzi naprzeciw osobom, które przeszły COVID-19, a do dziś odczuwają skutki choroby, w szczególności problemy oddechowe. Program „Opera daje oddech” to cykl warsztatów, na które składają się  m.in. zajęcia ruchowe i nauka prawidłowego oddychania. Spotkania poprowadzą artyści Baletu Opery Wrocławskiej i Chóru Opery Wrocławskiej.

Artyści doskonale wiedzą, że świątynią ciała jest przepona, której używają do wydobycia dźwięków. Wiedzą, jak ćwiczyć, żeby dobrze oddychać. Chcemy się tą wiedzą z Państwem dzielić. Dlatego z całą serdecznością zapraszamy wszystkich do naszej Opery na warsztaty, które nie tylko wzmocnią mięśnie i pomogą przywrócić pełny oddech, ale też, dzięki muzyce, poprawią samopoczucie. Będzie serdecznie, zdrowo i pięknie” – zapewnia dyrektor Opery Wrocławskiej Halina Ołdakowska.

Z inicjatywy Samorządu Województwa Dolnośląskiego w regionie powstały cztery poradnie dla pacjentów po Covid-19 – we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze. W placówkach realizowane są kompleksowe badania pozwalające ocenić stan zdrowia pacjenta.

Od dziś osoby zmagające się z powikłaniami po zarażaniu koronawirusem oprócz specjalistycznej pomocy udzielanej w poradniach pocovidowych, które uruchomiliśmy na Dolnym Śląsku, mogą skorzystać z niecodziennej formy rehabilitacji oddechowej prowadzonej przez artystów Opery Wrocławskiej. Warsztaty wokalne dla osób po chorobie COVID-19 to bardzo ciekawa inicjatywa. Pomimo tego, że zajęcia są prowadzone w formie zabawy, to są one konsultowane ze specjalistami z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, którzy czuwają nad tym, żeby oprócz poprawy samopoczucia zajęcia te miały realny wpływ na poprawę stanu zdrowia osób zmagających się z problemami oddechowymi.”– mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Program fizjoterapii układu oddechowego, obejmujący specjalnie dobrane ćwiczenia fizyczne jest ściśle konsultowany z Partnerem Projektu – Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.

Do współpracy Opera Wrocławska zaprosiła także wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny fizjoterapii, pulmonologii, kardiologii, psychologii i psychodietetyki.

Wiele osób, które przeszły COVID-19  ma problem z zaburzeniami oddechowymi. Wtedy cierpi całe ciało. Niska jakość oddechu to słabe dotlenienie organizmu, a inne negatywne procesy to już efekt domina. Dodatkowo czas choroby jest jednoznaczny z brakiem aktywności fizycznej, dlatego ruch, ćwiczenia oporowe mięśni i praca z oddechem to podstawowe narzędzia podnoszące komfort życia po chorobie.” – mówi dr Maciej Mraz, Kierownik Działu Fizjoterapii Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.

Do programu „Opera daje oddech” można zgłaszać się poprzez e-mail opera@opera.wroclaw.pl lub telefonicznie pod numerem: +48 71 370 88 84 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16).

Udział w warsztatach jest bezpłatny.