PKO Bank Polski strategicznym partnerem finansowym Dolnego Śląska

PKO Bank Polski aktywnie wspiera działania realizowane na terenie Dolnego Śląska. Dzięki dobrej współpracy samorządu województwa z bankiem PKO Bank Polski możliwe było rozszerzenie zamówienia na nowoczesne pociągi dla regionalnego przewoźnika – Kolei Dolnośląskich S.A. Oprócz działań na rzecz poprawy infrastruktury kolejowej, Bank PKO wspiera również dolnośląską ochronę zdrowia w czasie pandemii COVID-19. Fundacja Banku Polskiego przekazała środki na dofinansowanie oddziałów rehabilitacji dla pacjentów pocovidowych oraz pomoc w postaci środków ochrony osobistej.

Nowe pociągi w Kolejach Dolnośląskich

W ubiegłym roku regionalny przewoźnik – Koleje Dolnośląskie S.A. zakupiły od PESA Bydgoszcz SA pięć elektrycznych pociągów najnowszej generacji, a teraz rozszerzają to zamówienie o kolejnych 8 składów. Pierwsze pociągi wyjadą na dolnośląskie linie już w 2022 roku. Wartość całego kontraktu wynosi prawie 377 mln zł. Rozszerzenie zamówienia na nowoczesne pociągi dla regionalnego przewoźnika było możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy samorządu województwa dolnośląskiego z bankiem PKO Bank Polski, który kredytuje inwestycje taborowe Kolei w wysokości ponad 442 mln zł. Koleje Dolnośląskie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się przewoźników kolejowych w kraju. Dzięki skutecznym działaniom jego flota w najbliższym czasie wzrośnie łącznie o 19 nowych pociągów – 13 pięcioczłonowych elektrycznych Elfów2 od PESA Bydgoszcz oraz 6 trzyczłonowych hybrydowych Impulsów II od spółki Newag SA o łącznej wartości blisko 550 mln zł. Nowy tabor pozwoli Kolejom Dolnośląskim oraz samorządowi województwa dolnośląskiego kontynuować rozwój siatki połączeń w regionie w kolejnych latach.

Flota Kolei Dolnośląskich w najbliższym czasie wzrośnie łącznie o 19 nowych pociągów: 13 pięcioczłonowych elektrycznych Elfów2 od PESA Bydgoszcz oraz 6 trzyczłonowych hybrydowych Impulsów II od spółki Newag SA o łącznej wartości blisko 550 mln zł. Dzięki temu cała flota wzrośnie o 38 procent (z 55 do 74 sztuk). Liczba ekologicznych pojazdów zwiększy się aż o 60 % (z 32 do 51 sztuk). Przybędzie również 45% miejsc dla pasażerów (z niecałych 20 tysięcy do prawie 28 tysięcy).

Przejmowanie nieczynnych linii kolejowych od PKP, a następnie ich rewitalizacja to jedna z priorytetowych inwestycji na Dolnym Śląsku. PKP przekazały już ponad 200 km linii Samorządowi Województwa Dolnośląskiego, które są sukcesywnie rewitalizowane i uruchamiane. Do tej pory przejęte zostały takie połączenia jak np. Bielawa – Dzierżoniów, Szklarska Poręba Górna – Granica Państwa, Wrocław Zakrzów – Trzebnica, Kobierzyce – Piława Górna, Gryfów Śląski – Świeradów-Zdrój, Jerzmanice-Zdrój – Lwówek Śląski, Chojnów – Rokitki. W ostatnim czasie została przejęta linia 340 w relacji Mysłakowice – Karpacz. Wkrótce zostaną przejęte kolejne odcinki łączące Jelenią Górę, Mysłakowice, Ogorzelec i Kamienną Górę.

Samorząd województwa współpracuje z PKO Bankiem Polskim także przy innych inwestycjach kluczowych dla regionu, takich jak Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach oraz powstające Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Warto również nadmienić, że bank od 26 lat wspiera organizację Biegu Piastów.

– Wspólne działania z Bankiem dają dobre efekty nie tylko w zakresie wsparcia infrastruktury kolejowej. Od początku pandemii PKO BP angażuje się w walkę z Covid-19. Wspiera nas w działaniach mających na celu ochronę życia i zdrowia ludzi, między innymi takich jak doposażenie marszałkowskich poradni pocovidowychmówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski

Wsparcie rehabilitacji dla pacjentów z powikłaniami po COVID-19

Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Fundacji PKO Banku Polskiego zostały dofinansowane oddziały rehabilitacyjne dla pacjentów pocovidowych czterech dolnośląskich placówek medycznych. Uruchomienie rehabilitacji pocovidowej to odpowiedź na pojawiające się sygnały o problemach związanych z powikłaniami pocovidowymi i powrotem do pełni zdrowia po przejściu choroby.

– Coraz więcej osób, które przeszły zakażenie koronawirusem przez wiele tygodni odczuwa skutki przebytej choroby. Wirus może pozostawiać niepożądane ślady w całym organizmie, świadczy to o tym, że mamy do czynienia z naprawdę niebezpieczną chorobą, której absolutnie nie możemy bagatelizować. Dzięki uruchomionym poradniom pocovidowym, osoby u których występują powikłania po przebyciu choroby COVID-19 będą otoczone profesjonalną opieką. To bardzo ważne, aby ozdrowieńcy, którzy nadal zmagają się z różnymi dolegliwościami mogli liczyć na pomoc specjalistów. Takie działania znacznie zwiększają szanse na powrót do zdrowia – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Fundacja PKO Banku Polskiego dofinansowała oddziały rehabilitacyjne dla pacjentów pocovidowych 4 dolnośląskich placówek medycznych. Wsparcie otrzymały:

  • Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu na zestaw komputerowy z monitorem medycznym i drukarką,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy – na aparat do gazometrii,
  • Centrum Medyczne „Dobrzyńska”- Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu na bieżnię rehabilitacyjną,
  • Szpital Powiatowy w Oleśnicy – na  przygotowanie miejsca do hospitalizacji i porodu pacjentek covidowych i pocovidowych.

– Od pod początku PKO Bank Polski i jego Fundacja angażują się w walkę z Covid-19. Realizują i wspierają działania, mające na celu ochronę życia i zdrowia ludzi, jak i ograniczające negatywny wpływ pandemii na polską gospodarkę, w tym inicjatywy realizowane na rzecz i z udziałem społeczeństwa. Jedną z nich jest wsparcie rehabilitacji pocovidowej i diagnostyki na Dolnym Śląsku Fundacja przekazała 105 tys. zł. Blisko połowa tej kwoty pochodzi od użytkowników IKO – mobilnej aplikacji banku mającej funkcję Pomagaj z nami. Dziękujemy za wszystkie wpłaty – mówi Małgorzata Czerwińska, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej we Wrocławiu PKO Banku Polskiego.