Profilaktyka raka jelita grubego w Niechlowie i Nowogrodźcu

Dzięki marszałkowskiemu Programowi Profilaktyki Raka Jelita Grubego mieszkańcy Miasta i Gminy Nowogrodziec oraz Gminy Niechlów mają możliwość skorzystania z bezpłatnych testów na krew utajoną w kale. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, pacjent jest kierowany na pogłębioną diagnostykę – badanie kolonoskopowe oraz zostaje objęty skoordynowaną, kompleksową opieką onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. DCO to marszałkowski podmiot, który wspólnie z samorządem województwa realizuje Program.

➡ Miasto i Gmina Nowogrodziec – mieszkańcy odbiorą testy na krew utajoną w kale w Gminnej Przychodni w Nowogrodźcu, ul. Asnyka 55

➡ Gmina Niechlów – mieszkańcy odbiorą testy na krew utajoną w kale w Ośrodku Zdrowia w Niechlowie, ul. Krótka 5D

Badanie wykonuje się samodzielnie w domu. Próbkę należy zwrócić wraz z wypełnioną ankietą. Próbka następnie trafia do Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, gdzie zostaje poddana analizie.

„Testy na krew utajoną w kale pozwalają szybko i bezboleśnie wykonać badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Nasz Program obok darmowych testów gwarantuje pacjentowi kompleksową opiekę onkologiczną. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii.”Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.