Samorządowy program profilaktyki raka jelita grubego.

Z inicjatywny wicemarszałka województwa dolnośląskiego – Marcina Krzyżanowskiego powstał samorządowy program profilaktyki raka jelita grubego. Program kierowany jest do mieszkańców Dolnego Śląska, a włączające się do programu gminy gwarantują im dostęp do bezpłatnych testów na krew utajoną w kale. Wszystko dzieje się we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii – jednostką samorządu województwa.

Testy na krew utajoną w kale pod kątem raka jelita grubego przeznaczone są dla osób w przedziale wiekowym 40-49 (gdy były przypadki nowotworu wśród krewnych pierwszego stopnia) oraz 50 – 65 lat. Testy są łatwe do samodzielnego wykonania przez pacjenta w domu. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do skierowania na kolonoskopię. Testy na krew utajoną są etapem poprzedzającym kolonoskopię i jej uzupełnieniem.

Program ciągle pozyskuje kolejnych partnerów. Jako ostatnia do programu przystąpiła Gmina Kamienna Góra. Program ze swoimi testami dociera do coraz większej liczby mieszkańców Dolnego Śląska, promowany jest coraz szerzej – w różnych zakątkach naszego regionu.