Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski promuje profilaktykę raka jelita grubego

W Polsce rak jelita grubego plasuje się na drugiej pozycji u pań i trzeciej u panów, jeśli chodzi o zachorowania. Nowotwór ten jest chorobą podstępną. Atakuje nie dając żadnych objawów a szansa na wyleczenie jest największa we wczesnym stadium choroby.

Dane, które docierają do mnie z marszałkowskich szpitali pokazują, że pacjenci na leczenie trafiają zbyt późno – w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Nowotwór jelita grubego bardzo często rozwija się przez długie lata, nie dając żadnych objawów. To jeden z przykładów „cichego zabójcy”. Profilaktyka to szansa na wykrycie raka we wczesnym stadium choroby, zatem większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.- mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. Widząc ogromną potrzebę profilaktyki raka jelita grubego zainicjowałem działania mające na celu promocję badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrycia choroby. Pamiętajmy, że możemy wiele zrobić, by zapobiec zachorowaniom na raka jelita grubego i skutecznie go leczyć. – dodaje Wicemarszałek.

Działania samorządu województwa współpracującego z Dolnośląskim Centrum Onkologii – marszałkowską jednostką, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych włodarzy. Już 39 samorządów przystąpiło do wspólnych działań na rzecz promocji profilaktyki raka jelita grubego. Dzięki temu mieszkańcy mają możliwość skorzystania z bezpłatnych testów na krew utajoną w kale. Szybkie testy umożliwiają oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię.

Profilaktyka w liczbach:

☑️39 samorządów lokalnych

☑️3 szpitale marszałkowskie w regionie

☑️4 marszałkowskie podmioty medyczne we Wrocławiu

☑️3567 osób pobrało test na krew utajoną

☑️356 wyników okazało się dodatnich – to 13% przebadanych testów.

Wszystkie osoby z pozytywnym wynikiem zostały skierowane na pogłębioną diagnostykę, jaką jest badanie kolonoskopowe.